Termiye ve Faydaları (Lupinus Albus)

12 Nisan 2022
48
Views

Termiye (Lupinus albus L.) Papilioneceae familyasının Lupinus türüne ait bir bitkidir. Tek yıllık otsu gövdesine sahip olan termiyenin yetiştirilme nedenleri arasında yüksek miktarda içerdiği protein ve yağdan dolayı insan ve hayvan beslenmesinde üstün besleyiciliği ve ekildiği toprağın yapısını geliştirmede önemli katkılar sağlamaktadır.

Termiye, zengin bir mineral, vitamin, demir ve kalsiyum deposu olup tahıllardan 2-3 kat daha fazla protein değerine sahiptir

Termiye halk arasında; delice bakla, acı bakla, gavur baklası, kurt baklası, mısır baklası, Yahudi baklası gibi değişik isimlerle de bilinmektedir.

Termiye – Acı Bakla Faydaları

Hamilelik ve emzirme sürecinde, gençlerin ve sporcuların toparlanma süreçlerinde önemli bir destektir.

Termiye bünyesindeki yüksek miktarda protein sayesinde, diyabet, yüksek tansiyon, obezite, kalp-damar hastalıklarına karşı insan vücuduna destek olur. Şeker hastalarında glikoz içeriğini kontrol eder.

Termiye kötü kolesterol seviyesini düzenler ve kan basıncını düzenler.

Cilt parazitlerinin oluşumunu engeller.

Kandaki üronik asit ve kolesterol içeriğini azaltmak için kullanır.

Tıbbi olarak idrar söktürücü ve idrar yollarını temizleyici özelliğe sahip olmakla beraber böbrek taş ve kumlarının düşürülmesine yardımcı olmaktadır.

Romatizma ve siyatik kaynaklı ağrıları en aza indirir ve baş ağrılarını keser.

Vücutta fazla biriken tuzu atar. Albümin miktarını dürüşür.

Kuvvet verici ve kurt düşürücü etkisi de vardır.

Termiye Nasıl Tatlandırılır?

Acı olan termiye tohumu geleneksel işlem yöntemleriyle 60-70 °C’de 1-2 saat sıcak suda haşlanıp, çuvallara koyup, özel havuzlarda 2-4 gün boyunca en az 4-5 defa suyu değiştirilerek tatlandırma işlemi tamamlanır. Kırsal yerlerde tatlandırma işlemi için haşlama aşaması bittikten sonra çuvallara alınıp akarsu kenarına 2-4 gün bastırılıp bekletilir. Akarsu, alkaloitleri doğal ekstraksiyon ile çözüp uzaklaştırarak termiye tohumları tatlı hale gelmektedir

Makale Kategorileri:
Tıbbi ve Aromatik Bitkiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.