Spirulina Nedir? (Arthrospira platensis)

24 Şubat 2022
78
Views

Daha yaygın olarak spirulina olarak bilinen Arthrospira platensis türü alg Cyanabacreria filumunda yer alan bir prokaryotik bakteridir. Bu alg türü kloroplastı olmadan fotosentez yapabilmektedirler.

Spirulina içerdiği protein, vitaminler, u-karoten, ?-linolenik asit ve esansiyel yağ asitler sayesinde antioksidanca zengin değerli bir besin kaynağı olarak kabul edilmektedir. Aynı zamanda yüksek protein içeriğinden dolayı da oldukça önem kazanmıştır.

Spirulina, içerdiği besinlerin büyük çeşitliliği ve konsantrasyonu nedeniyle popular olan ve süper gıda olarak kabul gören mavi-yeşil algdir. Spirulina, dünya çapında bir gıda takviyesi olarak veya fonksiyonel gıdalar ve içecek kompozisyonlarında aktif bir bileşen olarak pazarlanmaktadır. Spirulinanın sağlık faydaları Avrupa, Kuzey Amerika, Asya ve Okyanusya’nın bazı bölgelerindeki kabul görmüştür.

Spirulina’nın üretimi özellikle Meksika, ABD, Hindistan, Tayland, İsrail ve Avusturalya gibi birçok ülkede yapılmaktadır.

Son zamanlarda içerdiği bu bileşenler ve kolay üretilebilirliği nedeniyle spirulinanın gıda katkı maddeleri ve takviye edici gıdalarda etken madde olarak kullanımı yaygınlaşmıştır. Özellikle de sağlık üzerine yapılan çalışmalar spirulina’nın antiviral, antikanser, antidiyabetik, antibiotik, antioksidan, prebiyotik ve bağışıklık sistemi güçlendirici etkisini ortaya koymuştur. Yapılan çalışmada spirulinaın antioksidan içeriğinin yüksek olduğunu raporlamıştır.

Taksonomi olarak plantesis türü olduğu için kendine özgü sarmal şekile sahiptir. Heliks yapı oluştururlar özellikle azot fiksikasyonu için heterosist hücre bulundurmazlar. Yapısal olarak hücrelerin çapları 6-12 um, filament uzunlukları 200 – 300 um, heliks çapı ise 30 -70 um arasındadır.

Uyarı!

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır. 

Makale Kategorileri:
Tıbbi ve Aromatik Bitkiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.