Reishi Mantarı Nedir? (Ganoderma lucidum)

24 Şubat 2022
70
Views

Reishi mantarı ve türleri uzun yıllardır geleneksel bitkisel tıbbi ürün olarak kullanılmaktadır. Japonyada “reishi” olarak bilinirken Kore ve Çin’de “ling chi” olarak bilinmektedir. Reishi mantarı doğada genellikle yaprak döken bitkilerin veya ölü odunların üzerinde yetişirler. Yüksek nem ve az ışık alan alanlarda bulunurlar.

Reishi mantarı; polisakkarit, terpenoid, steroidler, yağ asitleri ve glikopeptidler bakımından zengin içeriğe sahiptir. Yapılan çalışmalara göre 1 gr ekstraktın 10 g mantar bileşenine sahip olup, aynı zamanda %10-40 protein, %28 yağ, %3-28 karbonhidrat ve %3-28 lif içermektedir. Ayrıca potasyum, vitamin (B1,B2, B6), magnezyum ve kalsiyum içermektedir.

Reishi mantarı, geleneksel tıp alanında Çin’de migren, baş ağrısı, hipertansiyon ve bronşit gibi bir çok hastalığa karşı destek tedavi olarak kullanılmaktadır. Reishi mantarı ile özellikle son zamanlarda yapılan çalışmalarda anti-tümör, anti-inflamatuar, karaciğer koruyucu ve anti-mikrobiyal etkileri bildirilmiştir. Aynı zamanda reishi mantarının içerdiği bileşenlerin antioksidan özellik gösterdiği bilinmektedir. Antioksidan özelliğini terpen ve polisakkarit içeriği ile sağlamaktadır.

Reishi mantarının içerdiği on farklı triterpen alkolde çözünmektedir ve bunlardan ganoderik, ganoderenik, lusidenik ve ganolusidik gibi anti-alerjenik özelliğe sahip bileşenler elde edilmiştir.

Uyarı!

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır. 

Makale Kategorileri:
Tıbbi ve Aromatik Bitkiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.