Maqui Berry ve Faydaları (Aristotelia Chilensis)

2 Nisan 2022
69
Views

Maqui berry olarak bilinen Aristotelia chilensis, Şili’nin ılıman yağmur ormanlarında çoğunlukta olmak üzere Güney Amerika’ya özgübir bitkidir. Ülkemizde akdeniz ikliminin görüldüğü, don olayının olmadığı bölgelerde yetiştirilebileceği düşünülmektedir.

Günümüzde ise binlerce yıldır yapraklarını, saplarını ve meyvelerini tıbbi olarak kullanan Şili’nin yerli Mapuche Kızılderilileri tarafından toplanmakta ve dünya pazarına sunulmaktadır.

Maqui berry meyvesi hem dünyada hem ülkemizde yetiştiriciliği yapılmamakta ve ticari olarak pazarlanan meyvelerin tamamına yakını doğadan toplanmaktadır. Bu nedenle oldukça kıymetli ve temini zordur.

İlkbaharın sonunda beyaz renkli çiçek açan maqui berry meyvesi siyah – mor arası renge sahip nohut büyüklüğünde meyveler verir. Meyvelerinin tadı Çilek ve Böğürtlen arası bir tada sahiptir.

Maqui Berry Faydaları ve Kullanımı

Maqui berry, kalp hastalığı, kanser, diyabet ve artrit gibi kronik hastalık riskinizi azaltabilecek antioksidanlarca zengindir bu yüksek yararları nedeniyle “süper meyve” olarak pazarlanmaktadır.

Antioksidanca zengin maqui berry meyvesi serbest radikalleri stabilize ederek hücre hasarının önlenmesini, iltihaplanmayı önler. Yapılan araştırmalarda maqui berry meyvesinin düzenli olarak kullanımında Kalp hastalıklarında, kanser, diyabet ve artrit gibi kronik hastalıkların önlenebileceği bildirilmiştir.

Maqui meyveleri böğürtlen, yaban mersini, ahududu ve çilekten üç kat daha fazla antioksidan içermektedir. Ayrıca meyveye koyu mor rengini veren antosiyaninler vücuttaki serbest radikal hasarını önemli ölçüde azaltmaktadır.

Düzenli tüketildiğinde Maqui berry içeriğindeki güçlü antioksidanlar ile yüksek tansiyon riskini, Kötü kolesterol seviyesini, vücuttaki iltihaplanmayı ve diyabeti azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Maqui berry özütünün düzenli tüketilmesi, ışığın neden olduğu göz hasarını azaltmaya yardımcı olabileceği ve bağırsaklardaki iyi bakterilerin artmasını teşvik ederek bağırsak sağlığına fayda sağlamaktadır.

Antikanser etkileri bulunan meyve kanser hücresi replikasyonunu azaltma, tümör büyümesini baskılama ve kanser hücresi yok etme potansiyeline sahiptir.

Yapılan çalışmalarda maqui berry özünün güneşten gelen ultraviyole ışınların neden olduğu erken yaşlanma belirtilerini bastırdığı tespit edilmiştir.

Yapılan çalışmalar bu meyvenin Antikanser özelliği olabileceğini, göz kuruluğunun azaltılması ve yaşlanma karşıtı özelliklerinin olduğunu ortaya koymuştur.

Taze meyvelerini elde etmek zor olsa da, Maqui berry tozu meyveli smoothieler, yulaf ezmesi ve yoğurda kolay ve lezzetli bir katkı olarak kullanılabilir. Ayrıca limonata, cheesecake ve diğer unlu mamullerde kullanılabilir.

Uyarı!

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır. 

Makale Kategorileri:
Tıbbi ve Aromatik Bitkiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.