Kupa Uygulaması (Hacamat) Nedir – Hangi Hastalıkların Tedavisinde Etkilidir?

13 Haziran 2022
19
Views

Kupa uygulaması Çin, Afrika, Mısır’da birkaç bin yıldır uygulanan bir yöntemdir. Çin tıbbında ilerleme kaydeden kupa tedavisi İslam dininde de ‘Hacamat’ ismiyle önemli bir yere sahiptir. İslamda daha çok yaş kupa olarak uygulanmaktadır.

Kupa uygulaması genel olarak yaş ve kuru kupa olarak iki ana gruba ayrılmaktadır. Kuru kupa uygulamasında sadece bölgesel vakum uygulama söz konusu iken; yaş kupa uygulanmasında bölgesel vakumla beraber yüzeyel kesiler atılarak kan alınması da söz konusudur.

Kuru kupa uygulamasında lokal konjesyon, dolaşımın artması, değişik organları uyarıcı, düzenleyici etkiler ortaya çıkarken; yaş kupa uygulaması ise kuru kupa uygulamasının tüm etkileri yanında bir kan alma işlemidir. Kanın alınması, kemik iliğini stimüle ederek hematopoezi uyarır. Kanın akışkanlığı artar, bu da dokulara pozitif anlamda biyokimyasal etkiler yapar. Sonuç olarak tüm vücudu bütün olarak uyarıcı etki yapar.

Sağlık Bakanlığı’nın Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp ile ilgili yönetmenliğine göre; fibromiyalji Sendromu, immün sistemi destekleyici, romatizmal hastalıklara ait ağrı, sabah tutukluğu gibi durumlar, kas-iskelet sistemi mekanik ağrılarında, osteoartrit, migren-gerilim tipi baş ağrıları, kabızlık, kusma gibi durumlarda sertifikalı tabipler tarafından uygulanabilir.

Makale Kategorileri:
Alternatif Medikal Sistemler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.