Kudret Narı ve Faydaları (Momordica Charantia L.)

24 Mart 2022
363
Views

Türkiye’deki yaygın adı kudret narı ya da acı kavun olarak bilinen Momordica Charantia, Cucurbitaceae sınıfına ait tırmanıcı bir bitkidir. Asya’ya özgü bir bitki olup, Doğu Afrika, Amazonlar Karayipler ve Güney Amerika’da yayılış göstermekte olan bitkinin bilinen 825 farklı türü bulunmaktadır.

Meyve pütürlü dış yapısı ve uzun şekli ile bilinir ve çoğunlukla olgunlaşmamış olanları sebze olarak tüketilirken, olgunlaşmış tohumları ise çeşni olarak kullanılmaktadır. Bitkinin yeşil meyveleri ve yaprakları Afrika ve Asya’da yaygın olarak sebze şeklinde tüketilmektedir.

Kudret Narı Faydaları Nelerdir?

Kudret Narı halk arasında çoğunlukla ülser kökenli mide şikayetlerinde ve kan şekeri düzenlenmesi için ağız yolu ile tüketilerek kullanımı, yüzeyel cilt yaralanmalarında ise yara iyileşmesinde fayda sağlamak için kür haline getirilerek kullanılmaktadır.

kudret narının antidiyabetik, antilipidemik, antibakteriyel, antiviral, antikanser özellikleri olduğu yapılan bilimsel araştırmalarla ortaya konmuştur. Kudret narı bu etkileri bünyesinde bulundurduğu flavonidler, lektinler, triterpenoidler, saponinler ve fenolik asitlerle sağlamaktadır.

Türkiye’de Kudret Narı haricen yara iyileşmesinde, dahilen ise peptik ülser, soğuk algınlığı, ateşin tedavisinde ve laksatif, antioksidan ve kolinerjik ajan olarak sıklıkla kullanılır.

Kudret Narı Nasıl Kullanılır?

Türk geleneksel tıbbında kudret narı meyvesinin zeytinyağı veya bal içinde bekletileren kür haline getirilmesi yaygın olarak kullanılmaktadır. Zeytinyağı içerisinde bekletilerek yüzeysel yaralara sürülerek uygulanan kudret narı kürü yaraların iyileşmesinde hızlandırıcı bir etkiye sahiptir (Fibroblastların epitalizasyonu, neovaskülerizasyonunu ve proliferasyonunu stimüle ederek yarada hızlı iyileşmeyi sağlar).

Kudret Narı Zeytinyağı Kürü

Yapılan bir araştırmaya göre ; İzmir ve çevresinde kudret narının meyveleri zeytinyağı içerisinde bekletilerek yedi gün boyunca, günde bir kez öğünden önce bir çorba kaşığı tüketilerek gastrik ülser, kolit ve hepatitin tedavisinde kullanılmaktadır. Bunun yanında, kudret narının meyveleri zeytinyağı ile karıştırılarak iyileşene kadar günde bir kez haricen uygulanmak kaydıyla yara, kesik ve yanıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Köyceğiz ve çevresinde yapılan incelemelerde ise kudret narının parçalanmış meyvelerinin zeytinyağında 2-3 ay bekletilmesiyle oluşan ürünün yara iyileşmesinde kullanıldığı bilinmektedir.

Edirne ve çevresinde ise “yağanda, yarhanda” isimiyle bilinen kudret narı o bölgede de zeytinyağı ile maserasyona bırakılıp ürün dahilen sabahları kahvaltıdan önce karın ağrısında, haricen ise yara iyileşmesinde kullanılmaktadır.

Burhaniye ve Havran yöresinde ise kudret narının zeytinyağı maseratının ülser ve gastrit tedavisinde kullanılmaktadır.

Zeytinyağı Bal Kürü

Edirne’nin İpsala ilçesinde kudret narının meyvelerinin ince ince doğranarak üstüne çıkacak şekilde balın içinde 40-45 gün bekletildiği ve 40 gün boyunca sabah akşam birer çorba kaşığı tüketilmesiyle mide ağrıları ve ülserin tedavisi ve bağışıklık sistemini güçlendirme amaçlı kullanılmaktadır.

Muğla’nın Marmaris ilçesinde kudret narının meyvelerinin bal ve zeytinyağı içerisinde bekletilerek karın ağrısı ve ülserin tedavisinde kullanılmaktadır.

Uyarı!

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır. 

Makale Kategorileri:
Tıbbi ve Aromatik Bitkiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.