Kızılcık Meyvesi ve Faydaları (Cornus mas L.)

24 Mart 2022
56
Views

Kızılcık (Cornus mas L.), Cornaceae familyasına ait 3 m ila 9 m boyunda bir çalı veya küçük ağaçtır. Kızılcık, Orta-Güney Avrupa’dan Himalaya’nın alt bölgesine kadar geniş bir kuşakta bulunmaktadır. Kızılcık kullanımının arkeolojik bulguları yaklaşık M.Ö.450 ila M.S.100 tarihleri arasına kadar dayanmaktadır. Geleneksel olarak dispepsi, diabetes mellitus, romatizmal ağrı, deri ve idrar yolu enfeksiyonları ve karaciğer hastalıklarının tedavisinde meyveleri ve yaprakları kullanılmıştır.

Kızılcık meyvesi genellikle marmelat ve reçel yapımında kullanılmaktadır. Protein, vitamin ve mineraller, antioksidan, polifenoller açısından zengindir. Kızılcık meyvesinin vurgulanması gereken önemli özellikleri şunlardır, taze kızılcık meyveleri portakalların iki katı askorbik asit içermektedir. Erik, armut ve elmadan elde edilen diğer meyve sularına kıyasla kızılcık suyu, diğer meyve sularından 10 kat daha fazla kalsiyum içermektedir.

Kızılcık Faydaları

Kızılcık meyvesinin bileşenleri karaciğer ve böbrek gibi organlardaki hem radikaller tarafından oluşturulan hasarı hem de inflamasyon süreçlerini engellemektedir. Kızılcık meyveleri fenolik bileşikler, C vitamini, iridoidler, flavonoidler ve antosiyaninler gibi bir aktif bileşen ve özellikle polifenoller ve iridoidler olmak üzere bol miktarda biyoaktif molekül kaynağıdır.

Kızılcık meyvesinin antioksidan kapasitesi, genotip, güneşe maruz kalma, sıcaklık, nem gibi faktörlere bağlıdır. Meyveler rengini açık sarıdan koyu kırmızıya çevirdiğinde antosiyanin içeriği artmaktadır. Ayrıca polifenolik bileşikler kızılcık meyvelerinde antosiyaninler, flavonoidler ve fenolik asitlerle temsil edilmektedir. Kızılcık meyveleri, aralarında önemli miktarda antosiyanin bulunan C vitamini ve polifenoller gibi sağlığı geliştiren zengin bir bileşik kaynağı olarak kabul edilmektedir.

Kızılcık suyu idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılmaktadır, İdrarı asitlendiren benzoik asit bakımından zengindir. Ayrıca, C vitamini açısından zengin bir gıda maddesi olarak bilinmektedir. Kırsal bölgelerde genellikle içecek olarak tüketilmektedir. Özellikle şeker ilavesiz tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Kızılcık’da bulunan siyanidin, delfinidin ve pelargonidin antosiyaninleri ince bağırsakta glikoz emilimini azaltarak, insülin salınımını artırarak, pankreasta insülin üreten beta hücrelerini koruyarak ve insülin direncini azaltarak kan şekeri seviyesini korumaya yardımcı olmaktadır. Kızılcığın yapısında bulunan ursolik asit, kas ve karaciğer hücrelerinde bulunan insüline duyarlı reseptör sayısını artırarak kan şekeri seviyesini düzenlemektedir. Kızılcık’taki ursolik asit, hiperglisemi (kan şekerinin yüksek olması), hiperlipidemi (kan yağ değerlerinin yüksek olması) ve hepatik glikoz üretimini azalttığı için bu meyve özellikle diyabet hastalarında fonksiyonel bir gıda maddesi olarak önem taşımaktadır.

Uyarı!

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır. 

Makale Kategorileri:
Tıbbi ve Aromatik Bitkiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.