Kedi Otu ve Faydaları (Valeriana officinalis)

7 Nisan 2022
76
Views

Halk arasında kedi otu olarak bilinen Valeriana officinalis bitkisi, latincede “sağlıklı olmak” anlamına gelmekte olan Valere kelimesinden türetilmiştir. Valerian’ın toprak altı kısmının kurutulmaları ile elde edilen ekstraktın, 1000 yıldan falza süredir uyku düzenleyici ve sakinleştirici olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Kedi otu (Valeriana officinalis) yaz aylarında pembe veya beyaz hoş kokulu çiçeklerler açan çok yıllık çiçekli bir bitkidir. Halk arasında Kokar kök, şifalı kedi otu, hayvan otu ve cadı otu isimleriyle de bilinmektedir.

Kedi Otu Faydaları

Kedi otu kökü halk arasında, öncelikle uyku düzenleyici olarak kullanılmakla beraber, migren, baş ağrısı, mide bulantısı, sinirsel mide şişkinlikleri, sinirsel kalp çarpıntıları, histeri, sinirlilik, huzursuzluk, epilepsi, korku, karamsarlık ve anksiyete gibi durumlarda geleneksel olarak kullanılmaktadır.

Avrupa farmakopisine kayıtlı olan ve sıklıkla kullanılan bu bitkinin bilimsel olarak da orta şiddetli sedatif ve uykuyu destekleyen bir tıbbi bitki olduğu kabul edilmektedir. Ayrıca, antihipertensif, koroner spazmları önleyici etkileri de bilinmektedir.

Kediotu kökü gevşeme amaçlı kullanılır ve kronikleşmiş sinir ağrılarını hafifletir. Kas spamzmlarından kaynaklı siyatik ağrıları hafifletmek için kullanılmaktadır. Kedi otunun uçucu yağında kasları rahatlatan ve gerginliği azaltmakta yardımcı olan maddeler bulunmaktadır.

Kedi otu bitkisinin uçucu yağı kullanılabileceği gibi kurutulmuş kökleri çay olarak da tüketilmektedir.

Kedi Otu Yan Etkileri

Genel kullanım dozunun (1 çay kaşığı kedi otu kökü suda demlenerek tüketilir) bilinen yan etkileri çok azdır. Çok fazla alınması halinde huzursuzluk, baş ağrısı, görmede bulanıklık, sabahları halsizlik gibi yan etkiler görülebilir.

Sürekli kullanılması gerekiyorsa dört ile altı hafta arasında ara verilmesi tavsiye edilmektedir. Aksi takdirde uyarıcı etki gösterebilmektedir.

Kolesterol ilacı kullananlar doktora danışmadan kesinlikle kullanmamalıdır.

Emziran kadınlar, hamileler ve 2 yaşından küçük çocuklar kullanmamalıdır.

Yasal Uyarı

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır. 

Makale Kategorileri:
Tıbbi ve Aromatik Bitkiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.