Kara Mürver ve Faydaları (Sambucus nigra)

24 Mart 2022
153
Views

Otuz alt türe sahip olan kara mürver, ılıman ve subtropikal iklimde yetişmektedir. Mürver, Kanada, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nin yanı sıra Asya, Avustralya ve Güney Amerika bölgelerinde bulunur. Avusturalyanın doğusunda, kuzey ve batı Asya’da Güney Amerika’da, ve Meksika içinde Sonoran Çölü’nün çevresinde yetişmektedir. Ülkemizde İstanbul, Ankara, Yalova kuzey ve batı Anadolu’da yetiştiriciliğine başlanılmıştır. Türkiyede daha çok bahçe süsü olarak yaygın kullanımı olan kara mürver çok yıllık otsu bir bitkidir ve tüylü yapraklara sahiptir. Bitkinin boyu 5 ile 20 cm arasındadır. Çiçeklerin yapısı şemsiye şeklindedir. Kara mürver eski çağlarda romatizma, ateş, veba ve ödem gibi rahatsızlıklarda kullanılmıştır.

Günümüzde karamürverin doğal antibiyotik olarak kullanımı yaygınlaşmıştır. Antibiyotik özelliğini içeriğinde bulunan rutin, tanen ve flavonoidler ile sağladığı düşünülmektedir. Kara mürver içerik olarak flavonoid, vitamin C, vitamin A, vitamin B6 ve kalsiyumca zengindir. Yapılan çalışmalarda kara mürver meyvelerinin malik asit, sitrik asit, fumarik asit ve şikimik asit bakımında zengin olduğu, nikotinik asit ve ß-karoten gibi önemli bileşikler içerdiğini tespit etmişlerdir. Sağlık faydaları üzerine çalışmalar incelendiğinde özellikle fenolik içeriği ve antioksidan etkisi göz önüne çıkmaktadır.

Özellikle çiçeklerinin soğuk algınlığı için kullanımı monograflarda ve Dünya Sağlık Örgütü monograflarında da yer almaktadır.

Uyarı!

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır. 

Makale Kategorileri:
Tıbbi ve Aromatik Bitkiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.