Alıç -Yemişen ve Faydaları (Crataegus)

13 Nisan 2022
57
Views

Alıç (Cretaegus) bitkisi hem ağaç hem çalı formunda bulunabilen, Dünya üzerinde 280 türü olduğu bilinmekle beraber ülkemizde ise ikisi kültür çeşidi olmak üzere 26 alış türü bulunmaktadır.

Alıç meyvesini değerli kılan özelliklerinin başında yüksek oranda mineral madde içermesi gelmektedir. Alıçta bulunan başlıca mineraller fosfor, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve demirdir. Ek olarak alıç meyvelerinde yüksek miktarda karbonhidrat ve şeker ihtiva etmektedir.

Alıç meyvesi pekmezi, marmeladı, şurubu ve şekerleme yapılmasından dolayı gıda endüstrisinde de kullanılmaktadır.

Alıç meyvesi halk arasında Alış, Aloş, Geyik dikeni, Halıç, Haluç, Kızlar yemişi, Kuş yemişi, Yemişen, Yemişken, Yemşen isimleri ile de bilinmektedir.

Alıç Meyvesi Faydaları

Alıç, geçmişten bugüne birçok kullanım alanında kendine yer bulmuştur. Bunların başında ise sağlık alanı gelmektedir. Alıç meyvesinin içerdiği fenolik bileşikler sayesinde insan sağlığı için önemli bir yere sahiptir Kalp rahatsızlıkları, kolesterol, tansiyon, hafıza kaybı, dikkat bozukluğu, kötü nefes kokusu, göz kızarması üzerinde olumlu etkileri olmuştur.

Alıç meyvesinin belirli kısımlarının (yaprak, çiçek, filiz, meyve, kök) geleneksel olarak tedavi amaçlı kullanıldığı rahatsızlıklar arasında bademcik iltihabı, öksürük, zayıf koroner aktivite, taşikardi, böbrek hastalıkları, damar sertliği, karaciğer ağrısı ve hemoroid bulunur.

Alıç türleri kardiovaskuler rahatsızlıklar, hipertansiyon ve arteosklerosis hastalıklarda tedavi amacıyla kullanılmaktadır.

Yapılan çalışmalar neticesinde, alıcın antioksidan özelliği zengin bir meyve olduğu anlaşılmış ve bu meyve insan sağlığı ile sayısız kez ilişkilendirilmiştir. Günümüzde Alıç meyvesinde bulunan Polifenoller antioksidan özellikleri nedeniyle, tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Faydalı olduğu hastalıklar arasında özellikle bazı kanser türleri, tip II diyabet, astım, bazı enfeksiyöz hastalıklar, erken cilt yaşlanması tansiyon, kardiyolojik rahatsızlıklar ve sindirim sistemi rahatsızlıkları bulunmaktadır.

  • İltihap önleyici özelliği vardır.
  • Spazm azaltıcıdır.
  • İdrar söktürücüdür.
  • Sindirim sistemini yatıştırıcı özellik taşır.
  • Sinir sistemini yatıştırıcı özellik taşır.
  • Kötü huylu kolesterolü düşürür
  • Kalbi kuvvetlendirir.

Alıç Nerede Yetişir?

Alıç (Crataegus), birçok iklim yapısına uyum sağlayabilmektedir. Sıcak ve soğuk koşullara dayanıklıdırlar. Aynı zamanda gölge olan yerlerde dahi verimleri yüksek olabilmektedir. Toprak istekleri az olan alıçlar, kireçli ve yüksek miktarda ağır kil oranına sahip olan alanlarda bile gelişimine devam edebilmektedir. Aşırı kar yükü ve ağır donlardan etkilenebilmektedir.

Makale Kategorileri:
Tıbbi ve Aromatik Bitkiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.